

Nazwa rasy: KACZKA STAROPOLSKA (KRAJOWA) ( Polish Heritage Duck, Polnische Landenten)
(aktualne zdjęcie ze wzorca – barwa dzika)
Pochodzenie
Rodzima odmiana kaczki domowej utrzymywana niegdyś licznie w chowie przydomowym na terenie Polski. Opisana między innymi przez Maurycego Trybulskiego w 1936 roku, jako ptak odporny i niewymagający. Początkowo wyróżniano trzy główne odmiany barwne kaczki krajowej: dziką (kuropatwianą), srokatą i białą. Kaczka krajowa ma zasięg ogólnopolski, choć w większości regionów kraju stanowi rzadkość.
Wrażenie ogólne
Kaczka średniej wielkości, ruchliwa, smukła i delikatna w budowie przypominająca większą wersję kaczki krzyżówki, o żywym temperamencie i o bardzo obfitym, ale sprężystym upierzeniu, przez które sprawia wrażenie ptaka większego niż jest w rzeczywistości.
Cechy Rasowości
Tułów: długi, szeroki i dosyć głęboki. Przednia część tułowia nieznacznie uniesiona (15°).
Szyja: średniej długości, niezbyt szeroka na całej długości, nieznacznie węższa od głowy, wyprostowana.
Grzbiet: Grzbiet lekko zaokrąglony w przedniej połowie, w dalszej części prosty, opadający w kierunku ogona niemal równolegle do linii mostka.
Ramiona: szerokie, przylegające.
Skrzydła: Skrzydła silne, przylegające do tułowia, o lotkach prawidłowo rozwiniętych, długich i szerokich. Lotki I rzędu dotykają ogona, ale nie krzyżują się ze sobą. Lotki II i III rzędu długie i szerokie, pokrywające dół grzbietu oraz boki ciała. Lusterko szerokie, kształtu równoległoboku, sięgające poza linię zakończenia bokówek.
- Odmiany barwne: Sarnia, Srebrzysta, Srokata, Dzika ( Kuropatwiana)
- Grupa: kaczki ogólnoużytkowe
- Waga: kaczor 2500g – 3000g, kaczka 2200g – 2600g.
- Nieśność roczna: ok. 150-180 sztuk
- Masa jaja: ok. 80-90 g.
- Barwa skorupy jaja: mleczno-biała do jasno kremowej
- Wielkość obrączki: 18
Masywna, ciężka budowa ciała. Tułów spionizowany, wklęsły lub garbaty grzbiet, zwisające wole, lotki krótkie, spięte, brak widocznego lusterka.
Przód tułowia uniesiony ponad 15°, słabo rozwinięta pierś, tułów wąski z przodu, szeroki w tylnej części, zbyt nisko noszony przód ciała, zbyt krótki lub garbaty dziób, duża lub zbyt wypukła głowa, esowata szyja, tłuszczowe fałdy brzuszne, brzuch rozciągnięty lub dotykający podłoża, nieprawidłowo opierzony, końce lotek uniesione, skrzyżowane, ogon zadarty lub noszono poziomo.
Odmiana barwna:
DZIKA (kuropatwiana)
Kaczor
Głowa i szyja ciemnozielone. Na szyi biała obroża. Pierś ciemnokasztanowa. Brzuch i bokówki jasnoszare z ciemniejszym prążkowaniem. Barkówki jasnopopielate, pióra barkówek kasztanowo-brunatno obrzeżane, ciemniejsze w kierunku skrzydła. Środek pleców szarobrunatny. Tylna część grzbietu, pióra pokrywające ogon oraz pióra podogonowe aksamitno-czarne z ciemnozielonym połyskiem.
Sterówki szarobiałe. Loczek czarny. Podogonie oddzielone od piór boku wyraźnym białym pasem. Pokrywy skrzydłowe szarobrunatne. Na lotkach II rzędu niebieskie lusterko, obrzeżone po obu stronach pasem aksamitno-czarnym oraz białym. Lotki I rzędu ciemnoszare. Lotki III rzędu perłowoszaro-brunatne.
Dziób oliwkowy z czarnym paznokciem. Łapy pomarańczowe, z ciemnymi pazurami.
Tęczówka oka ciemnobrązowa.

Zdjęcie kaczora ze starego wzorca (nieaktualne – zła postawa ciała pozioma, powinna być lekko uniesiona)
Kaczka
Brązowa, każde pióro posiada ciemnobrunatny wzór w kształcie podkowy obrzeżony brązowo, oraz ciemno-brunatny pasek wzdłuż stosiny. Brzuch jaśniejszy. Głowa brązowa z ciemniejszym pasem biegnącym pomiędzy nasadą dzioba a szyją oraz z wąskim paskiem ciągnącym się od nasady dzioba oraz poprzez oko. Piórka na pozostałej części głowy i szyi z ciemnobrunatnym paskiem wzdłuż stosiny.
Pióra piersi brązowe z rdzawym paskiem biegnącym wzdłuż stosiny pióra oraz obrzeżającym pióro z zewnątrz. Pokrywy skrzydłowe brunatne, każde pióro z wąską brązową krawędzią. Lusterko jak u kaczora. Pióra pokrywy nadogonowej ciemne z brązowym obrzeżeniem. Lotki I rzędu szarobrunatne. Lotki III rzędu brunatne.
Dziób brązowawoszary z pomarańczowożółtymi znaczeniami. Łapy pomarańczowoczerwone z ciemnymi pazurami.
Tęczówka oczu ciemnobrązowa.

Zdjęcie kaczki ze starego wzorca – (nieaktualne zła postawa ciała pozioma, powinna być lekko uniesiona)
Sarnia
Kaczor
Głowa i szyja ciemnozielone. Delikatnie zarysowane płowo-brunatne paski w okolicy brwi oraz pomiędzy nasadą dzioba, a okiem. Gardło płowo-brunatne. Szeroka biała obroża na szyi, pierś kasztanowa, pióra jasno-obrzeżane, obrzeżanie szersze w kierunku środka piersi i brzucha. Pióra podogonowe i nadogonowe aksamitno-czarne z ciemnozielonym połyskiem. Sterówki szarobiałe, loczek czarny. Barkówki perłowoszare w kierunku środka pleców i kasztanowe w kierunku skrzydła. Środek pleców szarobrunatny. Spód ciała i bokówki perłowoszare, przechodzące w kasztanowe z jasnym obrzeżaniem piór w kierunku skrzydła. Brzuch biały.
Pokrywy skrzydeł szarobrunatne, lusterko (lotki II rzędu) niebieskie, obrzeżone po obu stronach aksamitno-czarnymi paskami, brzeg lusterka biały. Lotki I rzędu ciemnoszare. Lotki III rzędu perłowo-ciemnoszare.
Dziób ciemno-żółty z oliwkowym odcieniem, paznokieć ciemny. Łapy pomarańczowe z ciemnymi pazurami. Tęczówka oczu orzechowa.
Kaczka
Głowa, każde pióro z soczewkowatym ciemnobrunatnym paskiem wzdłuż stosiny, zakończenia piór płowe. Środek piersi oraz brzuch jaśniejszy. Głowa płowo-szara z jasnymi: brwią, paskiem pomiędzy dziobem i okiem, oraz gardłem. Na szyi jasna obroża. Pióra pokryw skrzydeł brunatne, płowo-obrzeżane, lusterko jak u kaczora. Lotki I rzędu szarobrunatne. Lotki III rzędu brunatne, z jasnoszarymi brzegami.
Dziób pomarańczowożółty z brązowawą plamą na górnej powierzchni dzioba, paznokieć ciemny. Łapy pomarańczowe z brunatnym nalotem, pazury ciemne. Tęczówka oczu brązowa.
Srokata
Kaczor i kaczka
Podstawowe upierzenie dzikie lub sarnie. Szyja, łącznie z gardłem i tyłem głowy białe. Wąski biały pas biegnący od oka w kierunku szyi łączy się z białą łatą na szyi. Środek barków i przednia część pleców białe. Skrzydła białe. Brzuch biały. Bokówki białe od części środkowej i w kierunku ogona. Białe partie z kremowo-żółtym odcieniem. Barwne: pozostała część głowy, dolna część szyi oraz pierś, barkówki, bokówki w przedniej części, pokrywy nadogonowe i podogonowe oraz ogon.
Dziób ciemno-żółty. Łapy pomarańczowe. Tęczówka oczu brązowa.
Srebrzysta
Kaczor
Głowa i szyja ciemnozielone. Szeroka biała obroża na szyi, pierś kasztanowa, każde pióro jasno obrzeżane, brzegi szersze w kierunku środka piersi i brzucha. Barkówki perłowo-szare w kierunku środka pleców i kasztanowe do czarnych, w kierunku skrzydła. Pióra barkowe symetrycznie biało obrzeżane. Środek pleców brunatno-szary. Bokówki kasztanowe, każde pióro biało obrzeżane. Spód ciała biało-perłowy. Brzuch biały. Pióra pokrywowe skrzydeł szaro-kasztanowe z białą krawędzią. Lusterko (lotki II rzędu) niebieskie, zakończone szerszym pasem aksamitno-czarnym i węższym pasem białym.
Lotki I rzędu białe z ciemnym pigmentowaniem na zakończeniach piór. Lotki III rzędu biało-perłowoszare. Pióra podogonowe i nadogonowe aksamitno-czarne z ciemnozielonym połyskiem. Sterówki szaroczarne z białą krawędzią, loczek czarny.
Dziób ciemnożółty z czarnym paznokciem. Łapy pomarańczowe z ciemnymi pazurami. Tęczówka oczu ciemno-orzechowa.
Kaczka
Głowa i szyja ciemnobeżowa. Brew jasna. Na szyi szeroka biała obroża. Pierś śmietankowo-biała. Pióra grzbietu beżowe z soczewkowatą ciemnobrunatną plamką wzdłuż stosiny. Bokówki śmietankowo-beżowe, brzuch białawy. Pióra pokrywowe skrzydeł płowo-brunatne, każde pióro z białą krawędzią. Lusterko niebiesko-aksamitno-czarne, biało obrzeżone. Lotki I rzędu białe z ciemniejszym zakończeniem piór. Lotki III rzędu kremowo-brunatne. Sterówki, pióra nadogonowe i podogonowe ciemno beżowe z soczewkowatą czarną plamką wzdłuż stosiny.
Dziób ciemnożółty z czarnym paznokciem. Łapy pomarańczowe z ciemnymi pazurami. Tęczówka oczu ciemno-orzechowa.
W przypadku kaczek czubatych czub ma barwę jaśniejszą od barwy głowy (kaczory), bądź jaśniejszą od generalnego tonu upierzenia (kaczki).
Kaczęta kaczek odmiany dzikiej i sarniej mają barwę typową dla piskląt kaczki krzyżówki. Pisklęta kaczek srokatych mają dodatkowo szeroką jasną obrożę na szyi. Kaczęta odmiany srebrzystej są koloru żółtego z jasnoszarym odcieniem puchu na głowie i na grzbiecie.